25 Nisan 2015 Cumartesi

Soma’daki “Toplumsal Dönüşüm Projesi” Onlarla Hayat Buldu!

Soma İçin Bir Olduk:  Anka Küllerinden Yeniden Doğan bir Kuştur...

Allianz Türkiye, sivil toplum örgütleriyle el ele vererek, bölgede etkilenen vatandaşlara ulaşabilmek, onların yaralarını sarmak ve yeni başlangıçlarını desteklemek için Soma’daydı. Soma’da 2014’te gerçekleşen ve ulusumuzu derinden sarsan maden faciasının ardından, Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği (APHB) ve Bilim Kahramanları Derneği (BKD) ile işbirliği yapılarak “Allianz SomaDA”yı (Soma Dayanışma Ağı) geliştirdi.Soma’daki faciada 301 işçimizi kaybettik, olaydan yaklaşık 5 bin çocuk etkilendi. “Benim adım Esma, benim adım Sıla, benim adım Dilara, benim adım Abdurrahman… Biz bir robot yaptık. Grubumuzun adı Anka oldu. Anka küllerinden yeniden doğan bir kuştur.” Bilim Kahramanları Derneği’nin projesiyle çocuklar, bilim ve teknolojiyle meşgul oldular, acılarından biraz uzaklaşıp normal hayata döndüler.

Allianz SomaDA”yı kapsamında, BKD ile yapılan işbirliği sayesinde, Soma çevresinde, olaydan etkilenen 6 ilçedeki 16 okulun, Bilim Kahramanları Buluşuyor turnuvasına katılımı sağladı. 34 gönüllü öğretmen, 150’ye yakın öğrencinin oluşturduğu 17 farklı Allianz SomaDA takımını 4 ay boyunca turnuvaya hazırladı. Bu yolla, öğrencilerin normal hayata dönüşü desteklenirken, psikososyal ve kişisel gelişimlerine de katkı sağlanması amaçlandı.

Allianz SomaDA”nın bir ayağı da faciadan etkilenen ailelerin çoğunlukta olduğu Dursunbey’deydi. APHB ile yapılan işbirliği sayesinde, Dursunbey’de bir psikososyal destek merkezi açıldı. Çocuklara, yetişkinlere ve gruplara yönelik üç görüşme odası bulunan Dursunbey Psikososyal Destek Merkezi’nin hizmetleri, merkeze uzak bölgelere de ulaştırıldı.


Bir boomads advertorial içeriğidir.

3 yorum:

 1. Merhabalar blogumda bi etkinlik var katilmak isterseniz sizide beklerim :)http://berikaningunlugu.blogspot.com.tr/2015/04/kisisel-blog-yazarlar-blog-kesif.html?m=1

  YanıtlaSil
 2. Onca adam öldü niye??? Kimse çıkıp da bana kaza demesin. İhmal olamaz. İhmal olursa yakasına yapışılacak çok adam var çünkü. Devlet, işletme çıkıp da bu boku biz yedik der mi? Diyebilir mi?

  Sen memurunu amirini adam gibi görevlendir. Ama gibi gidip, denetlesinler bakayım. O işletme sahibi hükümet anamızı beller yoksa korkusuyla her türlü tedbiri alıyor mu almıyor mu gör de bak.
  Kimseye hiç bir şey olmadı. Olan o yetim çocuklara oldu. Şimdi de çıkıp toplumsal dönüşüm bilmemnesi diye projeler yapıp göz boyuyorlar. Sıçtık sıvayalım diyorlar.

  Gün gelir hepsinin hesabı sorulur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :( adaleti ummaktan daha fazlası gelmez elimizden.

   Sil